22.02.2018-opis, 23 i 24.02.2018-opis, 25.02.2018-opis, 26.02.2018-opis, 27.02.2018-opis, 28.02.2018-opis, dzisiaj 01-03-2018
Hajfa
Dzisiaj mieliśmy zwiedzać ogrody bahaickie i Świątynię Baha*, ale nie wyszło. Mamy trochę za mało czasu, więc po śniadaniu jedziemy już w kierunku Tel Awiwu. Dzisiaj o 22-ej mamy samolot do domu.
Przed śniadaniem chłopaki postanowili się wykąpać. Woda nie była zbytnio ciepła, wiem bo wieczorem podczas spaceru, ratując meduzy wyrzucone na brzeg, macałam wodę.
Ruiny akweduktu w Cezarei
Wspaniale zachowane resztki (i to duże resztki) akweduktu rzymskiego z I w. p.n.e. Akwedukt jak to akwedukt dostarczał wodę do Cezarei z oddalonego o 9 km źródła. Zachwyciliśmy się przez chwilkę i pojechaliśmy do Cezarei.
Cezarea Nadmorska
To dawne portowe miasto obecnie znane z jednego z najciekawszych stanowisk archeologicznych. Nazwę swą zawdzięcza temu, że twórca miasta Herod Wielki nadał ją na cześć cezara Augusta. Miasto było bardzo nowoczesne, miało forum, bazyliki, biblioteki, bogatą architekturę oraz ciekawie rozwiązany system kanalizacji, który wykorzystywał przypływy i odpływy morza.
W czasach chrześcijańskich znajdowała się tu siedziba rzymskiego prefekta Judei Poncjusza Piłata. Tu głosił ewangelię św, Filip, przebywał św. Piotr oraz św. Paweł, który przez 2 lata, w więzieniu, czekał na zezwolenie na wyjazd do Rzymu.
W wyniku dotychczasowych wykopalisk udało się odsłonić niewielką cześć miasta. Udostępnione zabytki tworzą Park Narodowy Cezarei a w nim: ruiny hipodromu, fragmenty murów miejskich z czasów panowania Heroda, cytadela z połowy XIII w., zatopione ruiny starożytnego portu oraz teatr rzymski, który może pomieścić 4000 widzów (obecnie są tu organizowane koncerty).
hipodrom |
teatr rzymski, ktory jest wykorzystywany do dzisiaj |
Bardzo fajnie Cezarea opisana jest na www.krajoznawcy.info.pl, na www.laurazja.pl , na zamki.rotmanka.com trochę info na wikipedia.org . .
Stara Jaffa
Przyjeżdżamy tu aby pozwiedzać Starą Jaffę, dzielnicę Tel Awiwu i coś zjeść przed odlotem. Jesteśmy pod budynkiem Ilana Goor Muzeum. Zaparkujemy auto tam gdzie się uda i łazimy. Spacerujemy i zwiedzamy i podziwiamy. Trafiamy pod fontannę, na której są wszystkie znaki zodiaku, później pod Kościół Św. Piotra i tak krok za krokiem zwiedzamy Starą Jaffę. W Starej Jaffie są wyznaczone trasy do zwiedzania i są dobrze oznaczone. Gdy już okoliczne uliczki przeszliśmy wchodzimy do Peak Park i tu co krok znajdujemy jakąś ciekawą rzecz, np. Bramę Wiary, bramę
Ze Starej Jaffy roztacza się piękny widok na nowoczesny Tel Awiw i morze śródziemne.
Sporo info o Starej Jaffie tu www.oldjaffa.co.il .....
Święto Purim - w 2018 jest od wieczora 28 lutego do wieczora 1 marca - to najradośniejsze święto wśród tradycyjnych świat żydowskich - bardzo fajnie na blogu jhi - Purim czyli święto losów. ...
Obiad - znalazłam w internecie knajpkę nad wodą i tuż przy latarni i to było coś fantastycznego. Mnóstwo przystawek czyli mezze i super dania główne.
Lotnisko - po przeczytaniu opisów na wielu blogach mam mieszane uczucia co do odprawy. Odprawiono nas bez żadnych komplikacji. Teraz czekamy na samolot.
* ogrody Baha i świątynia fajnie opisane przez www.wapniakiwdrodze.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz