Początki bywają łatwe - krótki wypad
Jeszcze w piątek rano w pracy a nocą już w Atenach. Wylecieliśmy z lekkim opóźnieniem, które nadrobiliśmy w powietrzu. Pilot miał fantazję, gdyż przed lądowaniem pomachał skrzydłami a później dosyć mocno osiadł na ziemi. Uff.
Na lotnisku, tuż przy wyjściu za bramki, znajdują się stojaki z darmowymi mapami Aten. Zabrałyśmy takową ze sobą. Po wyjściu z hali przylotów, kierujemy się w lewo na przystanki autobusowe. Interesuje nas X95. W drodze do stanowiska X95, w niebieskiej budce kupujemy bilety po 5€. Autobus już czeka. Po 60 min jesteśmy na placu Syntagma.
Jest ciepły wieczór a raczej noc. W pierwszym lepszym sklepiku/kiosku kupujemy wodę i piwo i idziemy szukać hostelu. Droga jest identyczna jak ta na google maps, trafiamy bez problemu. Bardzo miła dziewczyna melduje nas, informuje o śniadaniu i idziemy do pokoju. Pokój bardzo fajny, duży, czysty, z ręcznikami. Mamy 3 łóżka pojedyncze i jedno piętrowe, dla naszej czwórki super. Wypijamy piwo i planujemy jutrzejszy dzień.
SOBOTA
Idziemy na Acropol - szukamy kasy biletowej a tu niespodzianka, dzisiaj 18.04.2015 zwiedzanie za FREE! Gdzieś w internecie znalazłam poniższe zdjęcie i wszystko jasne
zdjęcie z internetu |
Zaczynamy zwiedzanie od obfotografowania świątyni Zeusa Olimpijskiego, tuż przy niej mieszkamy. Ze 108 kolumn obecnie stoi tylko 15.Była jedną z najważniejszych swiatyń Aten. Budowana była od VI w pne. do II w ne. W sredniowieczu była używana jako skład darmowego bydulca i była powoli rozbierana.
Na Acropol wchodzimy od strony teatru Dionizosa. Tu kiedyś Ateńczycy czcili tańcem i śpiewem boga Dionizosa.
Następnie mijamy kolejne kamienie oraz kamienie i teatr Heroda Atticusa - Odeon. Herod Attyka (rzymski działacz polityczny, grecki retor) zbudował go aby uczcić pamięć swojej żony. Teatr mógł pomiescic 5000 osób, był przykryty cedrowym dachem. Obecnie teatr uważany jest za największy i najpiekniejszy odeon, ktory przetrwał do naszych czasów. Do dziś jest wykorzystywany z uwagi na walory akustyczne.
Pniemy się w górę na Acropol przez Propyleje. To monumentalna budowla z kolumnadą, jedyne wejscie na Acropol, ktore z braku funduszy nigdy nie zostało ukończone. Po lewej stronie przylegał do niej budynek Pinakoteka, gdzie znajdowały się obrazy a po prawej było wejście do Świątyni Ateny Nike. Jest to niewielka budowla na cześć bogini Nike Zwycięskiej.
Partenon (dom bogini dziewicy) to najbardziej rozpoznawalny budynek świata. Światynia zbudowana na cześć bogini Ateny. Budowa trwała od 447 do 432 roku pne. We wnątrz znajdował sie 13 metrowy posąg Ateny dłuta Fidiasza. Wykonana była ze złota i kości słoniowej. Statua wyobrażała stojącą, pełną majestatu boginię w hełmie i długim peplosie, z egidą i figurą Nike (o wysokości 1,77 m) na prawej dłoni oraz włócznią i tarczą przy lewym boku. Szczyt jej hełmu zdobił gryf między dwoma sfinksami, egidę – głowa Meduzy, tarczę – amazonomachia i gigantomachia, sandały – centauromachia, a bazę – płaskorzeźbiony fryz ukazujący scenę narodzin Pandory, czemu przygląda się 12 bogów. Na tarczy przedstawione są, pośród Greków walczących z Amazonkami, postacie Peryklesa i Fidiasza.
Erechtejon - Ukształtowanie terenu wymusiło dwupoziomowy układ świątyni. Cała świątynia złożona jest z trzech połączonych ze sobą brył. Zaciekawienie budzi ganek podparty na 6 postaciach kobiecych, kariatydach.
Fotografując i podziwiając chodzimy pomiędzy tym co pozostało i tym co
zrekonstruowano, tym co czeka na dopasowanie czyli ponumerowanymi
kamieniami.
teatr Heroda Atticusa - Odeon |
Świątynia Ateny Nike |
Erechtejon |
Partenon (dom bogini dziewicy) |
widok z tarasu na Anafiotikę |
widok na agorę rzymską i grecką |
Aeropag |
Po zejściu z Acropolu, przechodzimy obok Aeropagu ( klik). Z opowieści przewodnika pamiętam, że na areopagu Paweł głosił ewangelię, nie pamiętam z jakim skutkiem.
Schodzimy do Agory rzymskiej, na
starożytny rynek miejski, gdzie dziewczyny zległy zmeczone pod
kolumnami. Forum rzymskie (Agora) zostało zbudowane w I w pne, miało
kształt postokąta, wchodziło się do niego przez monumentalne bramy.
Jedną z nich widzimy po zachodniej stronie forum. Otoczone było
portykami gdzie znajdowały się sklepy, magazyny. Jeszcze od XIX w pomiedzy kolumnami stały zwyczajne domy, ktore usunięto aby odtworzyć agorę.
Po wschodniej stronie Agory znajduje się ośmiokatna marmurowa wieża zegarowa Wieża Wiatrów.
Należy do najlepiej zachowanych budynków starożytnych Aten. Na szczycie
każdej sciany znajduje sie płaskorzeźba. Jest to osiem wiatrów: :
Boreasz (wiatr północny), Kajkias (północno-wschodni), Apeliotes
(wschodni), Euros (południowo-wschodni), Notos (południowy), Lips
(południowo-zachodni), Zefir (zachodni) i Skiron (północno-zachodni). My
tego nie widzimy bo wieża jest w remoncie i zakryta ciemną płachtą. Nie widzimy również tureckiego meczetu Fethiye Djami (Dżami) – czyli
Meczet Zdobywców. To jeden z najstarszych zabytków osmańskich w Atenach, on również jest zakryty, w remoncie.
Idziemy do biblioteki Hadriana, która jest obok Agory. Została wybudowana w 132 r na zlecenie cesarza Hardiana. Do środka prowadziło jedno monumentalne wejscie, fasadę ozdabiały kolumny, znajdowały sie w niej sale dydaktyczne, czytelnie. Przez lata miejsce było burzone, budowano nowe obiekty i znów burzono. Pod koniec XIX w rozpoczeto prace archeologiczne aby udostepnić obiekt do zwiedzania. Na terenie znajduje sie niewielkie muzeum, w ktorym znajdują sie tutejsze wykopaliska.
Idziemy na obiad. Jemy obiad w pierwszej lepszej knajpce Euxapis,
i nie był to zły wybór. Wszystko pyszne i duże porcje, a do tego bardzo
zimna woda i bardzo zimne piwo. To niezwykłe, że w każdym miejscu,
gdzie jemy lub pijemy, dostajemy zawsze zimne czy to piwo czy woda. Kawa
frappe też oczywiście zimna.
Teraz czas na agorę grecką czyli agorę ateńską. Znajdowały sie na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego, najważniejsze państwowe urzędy, kupcy sprzedawali swe towary, odbywały się róznego rodzaju uroczystości.
Obecnie znajdziemy tu:
Stoa Attalosa - stoa była to wolno stojąca, wydłużona hala kolumnowa, którą zamykała z tyłu ściana, często zdobiona malowidłami, kiedyś budowla
wykorzystywana była jako miejsce spotkań i handlu, obecnie znajduje się tu Muzeum Agory z bogatą kolekcją archeologiczną.
Hefajstejon - zbudowany około 445 p.n.e. – 425 p.n.e. świątynia znajduje się na wzgórzu, poświęcona Hefajstosowi i Atenie, patronom rzemiosła.
Kościół Świętych Apostołów z X wieku - jeden z najstarszych kościołów, jest szczególnie ważny jako jedyny na Agorze, przetrwał nietknięty od momentu powstania w swojej architekturze, ponadto został przywrócony do pierwotnej formy w latach 1954-1957.
Obejrzymu to również: Odeon of Agrippa , Monument of Socrates and Confucius ,Monument of the Heroes i kilka innych wykopalisk.
Urokliwymi uliczkami idziemy w kierunku Keramejkos tj. muzeum i starego cmentarza. Keramejkos to dzielnica starożytnych Aten, która była zamieszkana przez rzemieślników, którzy wyrabiali ceramikę a patronował im Keramos. Znalazłyśmy wykopalisko, ale nie miałyśmy siły na chodzenie po nim. Podziwiałyśmy i robiłysmy zdjęcia z punktu obserwacyjnego. Po krótkim odpoczynku idziemy poprzez dzielnicę Psiri na Plake. Wąskie uliczki, jedne ładniejsze, inne ładne, a jeszcze inne mniej zadbane ale urok swój mają. Po kluczeniu lądujemy przy placu Monastiraki.
Agora rzymska |
biblioteka Hadriana |
Agora grecka |
Hefajstejon |
Kościół Świętych Apostołów z X wieku |
wewnątrz Stoa Attalosa |
Stoa Attalosa |
Idac w kierunku naszego noclegu mijami kilka starych kosciołów oraz
Katedrę Zwiastowania Matki Bożej - jest to główna światynia Greckiego Kościóła Prawosławnego. Jej budowę rozpoczęto w Boże Narodzenie 1842 z inicjatywy króla Ottona von Wittelsbach i królowej Amelii von Oldenburg. Aby powstała zniszczono 72 świątynie bizantyńskie, używając ich elementów do budowy
katedry – miejsca przyszłych uroczystości koronacyjnych i pogrzebowych
władców. Dzieło zakończono w 1863.
Obok katedry znajduje sie maleńki kościółek, Kościół Panagia Gorgoepikoos nazywany również Małą Katedrą, jest to XII w bardzo ładny kościół, cały zbudowany z marmuru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz