poniedziałek, 12 maja 2014

Florencja

Rano śniadanie w hostelu z produktów polsko włoskich. Dzisiaj już mamy w czym zrobić kawę lub herbatę - mamy zakupione pamiątkowe kubeczki a ci, którzy nie mają, kupują kawę w recepcji/barze. Nadal nie mamy talerzy.

Po śniadaniu idziemy na stację kolejową. Wczoraj wieczorem sprawdziliśmy, o której mamy pociąg. Bardzo często. Bilet 7,90 Euro. Kupujemy bilety w automacie. Znajdujemy pociąg, kasujemy bilety przed wejściem do pociągu. Podróż trwa około godziny.

Florencja. W automacie biletowym sprawdzamy, o której mamy pociągi powrotne. Są często. Ustalamy, którym pociągiem wracamy i tego się będziemy trzymać.

Santa Maria Novella

Mamy mapę Florencji, którą otrzymaliśmy na lotnisku w Pizie, z zaznaczonymi największymi zabytkami. Zwiedzanie czas zacząć. Zaczynamy od kawy pod Santa Maria Novella :) Zwiedzanie SMN - 5 Euro. Kilka zdjęć frontu i wchodzę do środka. Polecam. Nie mogłam za bardzo się włóczyć, bo reszta grupy czekała na mnie. Czekała i nie czekała. Kawałek reszty poszedł za mną oglądać SMN.





Santa Maria del Fiore

Kolejna jest Santa Maria del Fiore. Na forach info o długich kolejkach aby wejść na kopulę. I jest długa kolejka. Obchodzimy katedrę. Wyczytałam tu klik i... Szukam miejsca gdzie prawdopodobnie w XIII w. spadła kula z kopuły. Jest  miejsce gdzie płytą w innym kolorze,  w kształcie koła wyróżnia się chodnik. Na budynkach szukam kamienia Dantego... Na Baptysterium miarę dwóch stóp króla Liutprando... I tak chodząc szlakiem wyznaczonym przez mapę, doszukiwałam się wyczytanych ciekawostek :) Poniżej Catedrale di Santa Maria del Fiori
 

miejsce gdzie spadła kula





 

Fontana del Porcellino - należy potrzeć dzika (w najbardziej wytartym miejscu) aby wrócić lub mieć szczęście. Fontanna znajduje się obok targu skórzanego.
 

Ponte Vecchio - Most Złotników


Najstarszy most we Florencji na rzece Arno. Wybudowany w 1345, przez lata ulegał różnym katastrofom, obecny to wybudowany/odbudowany czwarty most. W XIII wieku powstały tu pierwsze sklepiki, początkowo handlowano tu rybami, mięsem, później garbowanymi skórami. W 1593 decyzją Ferdynanda I Medyceusza usunięto je z mostu i powstały tu warsztaty jubilerów i złotników. Nad kramami znajduje się przejście tzw korytarz Vasariego łączący Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. Ponte Vecchio jest jedynym mostem ocalałym po II wojnie światowej, był już zaminowany jednak wojska niemieckie nie zdążyły zdetonować ładunków.


Ponte Vecchio - Most Złotników

 

Ponte Vecchio - Most Złotników
 
 




Po przejściu pod Galerią Uffizi (nieczynna) czyli przeszliśmy po Piazzale degli Ufizzi docieramy do maleńkiego dzieła Michała Anioła!
"Istnieją dwie historie na temat tego profilu:
1) Michał Anioł zaczepiony został przez kogoś. Udając, że go słucha wykuł jego profil w kamieniu.
2) Michał Anioł był świadkiem jak na placu miał być wykonany wyrok śmierci. Tak to wykuł w kamieniu skazańca"


maleńkie dzieło Michała Anioła



Miłośnicy Pinokia, drewnianych samochodzików, samolocików i innych drewnianych cudów ... sklep z Pinokiem :) przy Via Borgo dei Greci 11.




Bazylika Santa Croce to drugi co do wielkości kościół we Florencji i ważne centrum kulturalne miasta. Znajduje się tu m. in.groby Michelangelo, Galileusz czy Dante Alighieri. znajdują się tu freski a w Kaplicy Pazzich malowidła przedstawiające ewangelistów. Budowę rozpoczeto w 1294 i zbudowana jest w stylu gotyckim.




 

Piazza Santissima Annunziata

Pomnik Ferdynanda I Medyceusza. Na postumencie znajduje się tablica z napisem "majestate tantum" oraz reliefem pszczół centrycznie ułozonych wokół królowej matki. Jest to symbol Wielkiego Księcia Toskanii i ludu wokół niego zgromadzonego.Według kronik pszczół jest ich 91. Nie liczyłam.
Wyczytałam, że "niełatwo jest policzyć te pszczoły, co wykorzystywali rodzice kapryśnych i uparcie czegoś żądających dzieci. Przyprowadzali dzieci na tył pomnika obiecując im, że zapłacą za każdą ich zachciankę, jeśli podadzą prawidłową liczbę pszczół widocznych na postumencie".



 

Poniżej info i linki, które wyszperałam czytając o Florencji
ciekawostki na blogu:
aleksandraseghi.com-tajemnice-florencji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz