piątek, 1 lipca 2011

Berlin - okiem aparatu



Takie zwiedzanie z przewodnikiem:

Grupa 1:
Centrum Berlina z pilotem (Unter den Linden, Brama Brandeburska, Pomnik Holocaustu, Tiergarten, Plac Poczdamski)

Grupa 2:
Prenzlauer Berg - od muru przy Bernauer Straße poprzez Mauerpark (przyroda), Kulturbrauerei (ciekawa architektura), Cmentarz Żydowski (przyroda), Kollwitzplatz (architektura) aż do Parku Volkspark Friedrichshain (Pomnik Polskiego Żołnierza i niemieckiego antyfaszysty z 1972 r., przyroda, fontanna Märchenbrunnen).

Około godziny 12-13 przerwa na lunch i zamiana tras.

 




OBIEKTY NA TRASIE:


Unter den Linden (dosł. pol. pod lipami) − historycznie główna ulica Berlina. Nazwa nadana została w związku z licznymi lipami, które rosną po obu stronach ulicy i na centralnym pasie, co nadaje jej charakter jednej z najpiękniejszych alei miasta. Ulica ta stała się najpopularniejszą i największą trasą w Berlinie. Wzdłuż Unter den Linden znajdują się liczne budynki zbudowane w czasie istnienia Królestwa Pruskiego.
Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie, jeden z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowana przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa. Brama Brandenburska jest często używana jako symbol niemieckiej jedności. Brama widnieje na rewersach niemieckich monet euro o nominale 10, 20 i 50 centów. Znajdowała się także na rewersie banknotów 5-markowych ostatniej serii. Istniała także seria znaczków pocztowych wydawana przez Pocztę niemiecką, poświęcona tej budowli.
Pomnik Holokaustu znajduje się w centrum miasta, między Bramą Brandenburską, parkiem Tiergarten i Placem Poczdamskim, niedaleko siedziby Bundestagu. W pobliżu znajdowało się centrum hitlerowskiej władzy, między innymi bunkier, w którym Hitler popełnił samobójstwo. Monument, którego autorem jest amerykański architekt Peter Eisenman składa się z 2711 betonowych kolumn o różnej wysokości od 20 cm do 4,7 m ustawionych na placu o powierzchni 19 tys. m. kw. Kolumny tworzą labirynt, w którym ze względu na wąskie przejścia można się poruszać jedynie pojedynczo - tak by każdy był sam, jak samotni byli ludzie którym odbierano życie.
Tieregarten jest największym publicznym parkiem w Niemczech, jest ulubionym miejscem odwiedzin dla amatorów otwartej przestrzeni, tak miejscowych jak i przyjezdnych. Największy park w mieście znajduje się tu m.in. zoo.
Plac Poczdamski - jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. Nazwa pochodzi od niemieckiego miasta Poczdam. Pod powierzchnią placu obok istniejącej stacji kolei miejskiej S-Bahn zbudowano podziemny dworzec kolejowy Potsdamer Platz,
Prenzlauer Berg to jedna z dzielnic miasta. Podczas wojny była obiektem walk, lecz nie została obrócona w gruzy i większość kamienic wybudowanych na przełomie stuleci, nadal stoi. Po roku 1990 dzielnica stała się centrum młodej berlińskiej bohemy.
Bernauer Straße jest jedną z ulic Berlina, jej nazwa pochodzi od miasta Bernau bei Berlin które położone jest 10km od stolicy. Mur Berliński został wzniesiony wzdłuż tej ulicy I rozsławił ja z powodu licznych ucieczek ze strony wschodniej na zachodnia.
Mauerpark park znajdujący się w dzielnicy Prenzlauer Berg. Nazwa nawiązuje do statusu parku jako pierwszej części muru berlińskiego.
KulturBrauerei od 1878 roku powstawał na tym terenie budzący do dziś podziw zespół budynków. KulturBrauerei w Berlinie wraz ze swoimi 6 dziedzińcami, ponad 20 budynkami i wyjątkową architekturą zaliczany jest do niewielu zachowanych berlińskich zabytków architektury industrialnej końca XIX wieku.
Cmentarz żydowski - cmentarz gminy żydowskiej w Berlinie, drugi po łódzkim, największy kirkut w Europie. Na powierzchni 0,42 km² jest rozmieszczone w 120 sekcjach około 115 000 grobów. Cmentarz został otwarty w 1880 r., zaprojektował go we włoskim neorenesansowym stylu architekt Hugo Licht.
Kollwitzplatz jest położony w centrum dzielnicy  Prenzlauer Berg. Miejsce spotkań artystów I intelektualistów. Przyciąga berlińska klasę wyższą i wielu turystów charakteryzuje Sie bardzo ciekawą architektura.
Volkspark Friedrichshain jest duży miejskim parkiem na granicach Berlina w dzielnicy Friedrichshain i Prenzlauer Berg. Jest to najstarszy park publiczny w Berlinie. Rozciąga się na przeszło 52 ha i jest drugim co do wielkości parkiem po parku Tiergarten. Na terenie parku w rejonie ulic Virchowstraße i Werneuchener założono cmentarz polskich żołnierzy poległych w 1945 roku podczas operacji berlińskiej. W północnej części parku w 1972 roku wzniesiono istniejący do dzisiaj Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty. Park jest obecnie zrewitalizowany, posiada liczne place zabaw dla dzieci i jest otwarty całą dobę.



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz